BATEM, Turizmin Hizmetinde

Haber Tarihi : 20.06.2019 15:11:35 Antalya Valisi Münir Karaloğlu Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü (BATEM) ziyaret etti. Antalya’nın tarımsal başarısını taçlandıracaklarını vurgulayan Vali Karaloğlu BATEM’i hem vatandaşlarımızın hem de turistlerin ziyaretine açacaklarını belirtti.
A +   A -Tarımsal turizmde dev adım

Vali Aksu, Kocayatak ve Kayaburnu olmak üzere 5 farklı kampüsünde faaliyet göstermekte olan tüm laboratuvarları Aksu’da bir araya getiriyor, yeni laboratuvarlar inşa ediyoruz. İnşaatımız tamamlandığında; Gıda ve Tıbbi Bitkiler ile Bitki Koruma Labarutavarları diye iki ayrı bölümde toplamda 12 laboratuvar 1 eğitim kompleksi ve soğuk hava depolarımız olacak. Antalya’yı sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli tarımsal üretim merkezlerinden birisi yapabilecek bir alt yapıya sahip olacağız. Yapılan bu çalışmalarla Antalya’nın tarımsal üretimde öncü olmasını, tarımsal kapasitemizi ve kalitemizi arttırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.Tarımsal Üretim Denilince BATEM

Sorumluluk alanı Batı Akdeniz Bölgesi olan ve 5 ayrı lokasyonda 2 bin 856 dekar açık, 41 dekar örtüaltı ve 4 dekar kapalı laboratuvar alanında çalışmalarını devam ettiren BATEM, tarla bitkileri, subtropik meyveler, sebzeler, tıbbi ve aromatik bitkiler, gıda, bitki besleme, bitki sağlığı, tarım ekonomisi ve süs bitkileri konularında; ıslah, yetiştirme tekniği, bitki sağlığı, gıda teknolojisi ve hasat sonrası fizyolojisi ile ilgili araştırmalar yürütüyor. Tarım ürünlerinin gıda maddesi olarak işlenebilirliğine yönelik araştırmalar da yapan BATEM, tarım sektörünün sosyo-ekonomik durumunu incelemek, sorunları tespit etmek ve politika belirleyicilere sorunların çözümüne yönelik öneriler sunmak amaçlı araştırma projeleri yürütüyor. Ayrıca Enstitü sorumluluk alanına giren bölgelerde ve uzman olduğu konularda ülke genelinde deneme, kontrol ve danışmanlık hizmetleri de veriyor.

BATEM hakkında

Antalya’da bitkisel üretimin farklı konularında görev yapan 5 araştırma kuruluşunun (Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü, Narenciye Araştırma Enstitüsü, Seracılık Araştırma Enstitüsü ve Bölge Pamuk Araştırma Enstitüsü) değişik zamanlarda birleşmesinden oluşan BATEM’in tarihi Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar uzanıyor. İlk olarak Narenciye Araştırma Enstitüsü adıyla Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde hizmet veren BATEM, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Türkiye’nin önemli araştırma kurumlarından biri olarak dikkat çekiyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !