Domateste Zararlılarla Biyoteknik Mücadele

Haber Tarihi : 08.05.2018 11:42:33 Konyaaltı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, örtüaltı domates yetiştiriciliği yapan çiftçilere zararlılarla biyoteknik mücadeleyi anlattı.
A +   A -

Konyaaltı Belediyesi tarafından finanse edilen proje kapsamında Doyran Yaylası'nda örtüaltı domates yetiştiriciliği yapan 93 çiftçi ile bir araya gelen Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gürbüz, bölge domatesinin ve patlıcanının aranılan bir ürün haline gelmesini amaçladıklarını kaydetti.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Canan Otruş da her zaman biyolojik ve biyoteknik mücadeleye önem verdiklerini ve Konyaaltı'nda bu konuda 3 proje yaptıklarını bildirdi. Amaçlarının kimyasal ilaç kullanımını en aza indirmek olduğunu belirten Otruş, "Böylece hem insan sağlığı, hem de çevre ve doğal denge korunacaktır. Konyaaltı bölgesi kimyasaldan ari bir bölge haline gelecek, kaliteli, verimli ve kalıntısız üretim yapılacaktır." dedi.

Biyolojik ve biyoteknik mücadele konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da önemli teşvikleri bulunduğunu ifade eden Otruş, proje çerçevesinde bölgede 112 üreticinin 350 dekar alanda biyoteknik mücadele yapacağını kaydetti.