“lale Çılgınlığı” 4 Nisan’da Yeniden Sahneleniyor

Haber Tarihi : 01.04.2013 15:09:45 Dünya prömiyeri Şubat ayında gerçekleştirilen Antalya Devlet Opera ve Balesi Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400’üncü yılı dolayısıyla Şefik Kahramankaptan’nın kaleme aldığı ve besteci Ali Hoca’nın bestelediği “Lale Çılgınlığı”, 4 Nisan’da yeniden sahnelenecek.
A +   A -

Sanatseverlerin büyük beğenisini toplayan eser, ismini Hollanda’da 1637 yılında lale soğanı fiyatlarının aniden aşırı yükselişine verilen dönemden alırken, iki perdelik operanın ilk perdesi Hollanda’da ikinci perdesi ise İstanbul’da geçiyor. Eserin rejisörü Murat Atak bu iki dönem arasındaki geçişleri seyirciye sahne estetiği ve reji açısından başarılı bir biçimde sunuyor.

4 Nisan’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera sahnesinde sanatseverlerle buluşacak olan “Lale Çılgınlığı”nda orkestra şefliğini Hakan Kalkan üstleniyor. Dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye ait eserin koro şefliğini Mahir Seyrek yapıyor. Işık tasarımı Mustafa Eski’ye ait olan eserde “Fink van Broot’” Devrim Demirel, “Lotte”yi Bilge Yılmaz, “Gülendam”ı Ebru Kaptan, “Sadrazam Damat Paşa”yı Şafak Güç, “Jan den Boyl”u Bora Baran canlandırıyor .